Č L Á N E K

Životopis Indiana Jonese

Díky Lucasově pečlivosti do sebe všechna Indyho dobrodružství (filmová, televizní, comicsová, knižní i počítačová) zapadají tak dokonale, že je možné sestavit poměrně precizní hrdinův životopis. Jaká data tedy byla v Indyho životě nejvýznamější?

1872: Ve Skotsku se narodil Henry Jones starší.
1878: V bohaté rodině ve Virginii se narodila Anna Jonesová.
1898: Anna a Henry Jonesovi jsou oddání rok předtím, než Henry dokončí studia v Oxfordu.
1. července 1899: Narodil se Henry Jones mladší (bylo to 1.7 nebo 18.7). Přezdívku "Indiana" dostal podle psa svého otce.
1908: Indy se vydává s rodiči na cesty. V Egyptě se setkává s T. E. Lawrencem a archeologem Howardem Carterem, v Paříži s malířem Normanem Rockwellem a diskutují spolu o kubismu a impresionismu. Ve Vídni se poprvé zamiluje - do princezny Sophie, dcery arcivévody Ferdinanda. Téhož roku se ve Florencii Indyho matka zamiluje do Pucciniho.
1912: Abba Jonesová umírá na spálu. V dubnu Indy navštíví sira Arthura Conana Doylea a pak cestuje do USA na palubě Titanicu. Přežije a vrací se do rodného Utahu, kde získá první zkušenosti s bičem, doživotní strach z hadů a prožívá dobrodružství s Billy Kidem.
1916: Indy vstupuje do belgické armády. Těsně před odjezdem na frontu se zamiluje do sufražetky Vicky a požádá ji o ruku, ale je odmítnut. Na frontě je Indy zajat a uvězněn. Z vězení se mu podaří utéct společně s Charlesem de Gaullem. V Paříži prožije krátký románek s Matou Hari.
1917-1918: Indy se věnuje špionáži v Barceloně, Petrohradu, Praze a Rumunsku (kde zlikviduje upíra), Itálii a Istambulu.
1920: Indy se vrací do USA, věnuje se Jazzu a v Chicagu s mladým Elliotem Nessem a Ernestem Hemingwayem bojují proti korupci.
1925: Indy dokončil studium na Sorbonně a stává se profesorem na Londýnské univerzitě.
1927: Na hoře Aratat Indy objevuje trosky Noemovy archy, které záhy zmizejí pod lavinou.
1930: Indy odhaluje tajemství létajících talířů.
1935: Cestou ze Šanghaje do Dillí se Indy zastaví v domorodé vesnici a pomůže zdejším obyvatelům získat zpět ukradený magický kámen.
1936: Indymu se podaří zabránit nacistům ve zneužití legendární archy úmluvy pro Hitlerovy nekalé plány.
1938: Indy hledá (a nachází) svatý grál.
1939: Se svou kolegyní Sophií Hapgoodovou se Indy snaží objevit podvodní říši Atlantidu dříve než nacisté. Podaří se jim to.
1941: Indy v Řecku objeví zlaté rouno, s ruskou komisařkou se vydává hledat Čingischánův meč a pomáhá zlikvidovat tajnou nacistickou ponorkovou základnu na Velikonočních ostrovech.
1945: Hitler, na prahu porážky, se pokouší v Irsku najít kopí, kterým byl na Velký pátek proboden Kristus. Indy jeho plány zhatí, druhá světová válka může skončit.
1947: Začíná studená válka a Indy (opět se Sophií Hapgoodovou) hledá ve všech koutech světa ztracené části pekelného stroje, který dokáže otevřít interdimenzionální bránu v troskách Babylonu (přičemž jsou mu v patách Stalinovi poskoci). Podaří se mu to a pak mizí ve víru historie. Začíná jiná doba, přející jiným hrdinům ...


z časopisu Cinema 6/2001

||| stránky aktualizovány 21.5.2005 ||| stránky vytvořeny 17.7.2001 ||| LaDiZ |||